Respirační onemocnění

Prosba – nachlazení a testování

Vážení rodiče, milí studenti,

obracím se na vás s prosbou týkající se současné vlny respiračních onemocnění. Již se šíří mezi žáky i učiteli, není divu, přišel podzim a školní docházka. I běžně, zvlášť za chřipkových epidemií, vás občas žádám o ohleduplnost a opatrnost – nechození do školy v případě příznaků nemoci, nachlazení apod.

Ale nyní jsme přece jen v jiné situaci. Můžeme si myslet o Covidu-19, co chceme, můžeme mít nejrůznější názory na řešení situace, ale škola se musí řídit pokyny MŠMT a hygieny. A zatímco jít jindy do školy nemocný, hrozí "jen" tím, že nakazíte další a bude větší nemocnost (což u chřipek zase nemusí být taková banalita), zde kromě zdravotních problémů reálně hrozí karantény a uzavírání tříd či škol. Navíc s neuvěřitelnou komplikací pro školy.

Minulý týden jsem byl na setkání ředitelů škol – mnozí to již řeší – obvolávají hygienu, rodiče, žáky, kolegy, zavírají třídy. Navíc podle stávající právní normy očkované děti chodí do třídy i v případě poslání ostatních do karantény. A povinností školy je vyučovat v prvé řadě prezenční žáky. Tedy již znám příklad třídy, kdy jeden neřešený kašel končí karanténou pro skoro celou třídu, ale pět očkovaných má nárok chodit dál, učitel učí je a ostatní jsou skoro bez podpory.

Ať už si o těchto pravidlech myslíme cokoliv, jsou platná. Tedy moc vás všechny žádám – pokud máte příznaky nemoci, nechoďte do školy, neposílejte sem takové děti. A pokud musíte, prosím, udělejte si test proti Covidu-19. Nechci opět zažít loňský podzim, nechci karantény a distanční výuku. Co chci, sice není pro výsledek relevantní, ale při základní opatrnosti máme větší šanci uchránit žáky a školu před zavíráním.

Děkuji za pochopení.

Petr KarasNovinky