Online výuka

Vážení studenti, vážení rodiče.

Jak jsem slíbil, posílám ucelenější informace k další výuce. Následující týdny, možná měsíce nás čeká distanční výuka. Je možné, že stát nařídí prázdniny, pak bychom ustali. Nebo naopak zmírní opatření a třeba budou možné konzultace. Ale nyní musíme vycházet ze současného stavu.

Vše promýšlíme, konzultujeme, sdílíme s ostatními školami, které se rozhodly pustit do online výuky. Navazujeme na zkušenosti s lauderovským elearningem, mnoho z nás Zoom a další aplikace používá dlouho. Snažíme se nabídnout, co lze, současně nepřetěžovat žáky, ani rodiče, kteří toho mají už nyní dost. A ne vždy se daří. Zkušenosti a nápady čerpáme také ze zahraničí, partnerské školy v Athénách, Miláně i Madridu již jedou přes Zoom a Google Classroom/Moodle. Určitě nás čeká i chaos a neúspěchy. Ale to s tím souvisí. Prosím předem o pochopení.

Nyní stručně v bodech a ZDE manuál:

1) přecházíme hromadně na elektronickou komunikaci

2) základním SW jsou Bakaláři - tam mají žáci/rodiče týdenní plány, úkoly, oznámení testů, klasifikaci, zprávy, adresy Zoomu atd. Více v připojeném manuálu. V případě potřeby se obracejte se na Kláru Kuběnovou (klara.kubenova@lauder.cz), Lucii Berka Hall (lucie.hall@lauder.cz) a třídní.

3) základním komunikačním nástrojem pro online výuku je SW Zoom - každý vyučující má svoji "místnost/meeting" - a adresu sdílí přes Bakaláře studentům - ti se dle rozvrhu a zadání připojují. Opět více v manuálu. Nebojte se Zoomu - je jednoduchý a intuitivní. V případě dotazů se obracejte na katerina.weberova@lauder.cz, peer.friedmann@lauder.cz, tereza.vanova@lauder.cz a třídní.

4) jedeme dle rozvrhu. Ale máme vlastní interní systém, který by měl zajistit, že v jeden den by neměla třída mít více než dva Zoom meetingy (max. přípustné tři). Na Bakalářích se studenti vždy dozví, zda je výuka online či ne, od kdy, v jaké "místnosti" včetně odkazu.

5) pokud jsou děti zcela mimo domov/internetové připojení, informujte, prosím, třídního, zajistíme alespoň minimalistickou podporu.

6) pokud rodiny opravdu potřebují, škola nyní disponuje jistou zásobou tabletů, sluchátek apod. - lze si vypůjčit ve škole. V případě zájmu pište na klara.kubenova@lauder.cz.

7) Moodle a Google Classroom jsou JEN pro studenty (a učitele). Jiných systémů se pro zjednodušení snažíme vyvarovat, kromě situací, kde už žáci SW znají - iTalAm, Quizlet apod.

8) Londýnská je uzavřená, maturanti mají stejný režim jako ostatní studenti

9) přípravky pro 5. třídu se prezenčně ruší, distančně pokračují od příštího týdne

10) otazníky jsou nad přijímačkami a maturitami - ale nemá smysl řešit, jedeme zatím dál

11) MŠ zatím běží - minimálně do pátku (20. 3.), pokud nenastane změna pravděpodobně i potom

Vím, že nás čeká dost neznámých. A že se mnozí snaží vyvolávat větší obavy a paniku, než je zdrávo. Berme situaci ve školství jako příležitost pro experiment, který nás může posunout (a nebo také ne), ale je řízen a vyhodnocován. Budeme rádi za 1-2 týdny za zpětnou vazbu - ať už daným vyučujícím, třídním či vedení školy. Chápu, že zvláště u rodičů mladších dětí přináší distanční výuka zvýšenou zátěž. Snažíme se promýšlet, aby nebyla enormní, ale upřímně - bez pomoci rodičů to zkrátka nepůjde.

Děkuji za pochopení.

Přeji hodně nervů a hlavně zdraví. Petr Karas

Lauderovy školy v Praze
Belgická 25, 120 Praha 2
www.lauder.cz
https://www.facebook.com/lauderkyNovinky