Jom ha-šoa 2007

Jom ha-šoa 2007 

Den vzpomínání na oběti holocaustu

 

Víte, jak se jmenovalo náměstí Míru za druhé světové války?

Dovedete odhadnout, kolik obyvatel Prahy 2 bylo tehdy židovského původu podle norimberských zákonů?

Zajímá Vás, kde bydleli a co se s nimi za druhé světové války stalo?

 

Česká unie židovské mládeže, Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holocaustu pořádají 15. dubna na Náměstí Míru od 13 do 16 hodin pietní akci Jom ha-šoa. Akce je určena široké veřejnosti: přijďte si na chvíli symbolicky připomenout oběti šoa a podílet se na čtení jejich jmen.

 

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných židovských obětí i na židovské hrdiny bojující proti nacistům. Tento vzpomínkový den připomíná zahájení povstání ve varšavském ghettu v roce 1943, podle pohyblivého židovského kalendáře 27. nisanu, který letos připadá na 15. dubna.

 

Připomínání holocaustu se v českých zemích dosud většinou odehrávalo mimo oči veřejnosti. Hlavní památníky se nacházejí buď na místě pronásledování (především Památník Terezín) nebo v objektech židovských obcí (památník v pražské Pinkasově synagoze), nikoli však v symbolicky centrálních místech velkých měst. I proto je důležité, že se připomínka Jom ha-šoa koná letos již podruhé na Náměstí Míru, na veřejném místě, které není – kromě osudů zdejších židovských obyvatel – přímo spojeno s holocaustem. Není určena pouze pozůstalým obětí nebo členům židovských obcí, ale všem, kterým není památka šoa lhostejná.Novinky